crop man with laptop reading book

Photo by Adil on <a href="https://www.pexels.com/photo/crop-man-with-laptop-reading-book-3207628/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Populiariausi biografiniai filmai pagal IMDB reitingą.

Openheimeris (Oppenheimer) – 2023

Kartais norėdamas išsaugoti pasaulį turi rizikuoti jį sunaikinti. Režisieriaus Christopher Nolan epinis trileris pasakoja apie amerikiečių fiziką J. Robertą Openheimerį, vadovavusį atominės bombos kūrimo programoje „Manheteno projektas“. R. Openheimeriui priklauso idėja suburti visus fizikus, dirbančius atominės bombos srityje, į vieningą mokslinį centrą Los Alamose, JAV.Filme pagrindinius J. Roberto Openheimerio ir jo žmonos, biologės ir botanikės Katerinos, vaidmenis atlieka aktoriai Cillian Murphy ir Emily Blunt. „Oskaro“ laureatas Matt Damon įkūnija „Manheteno projekto“ direktorių generolą Leslį Groves jaunesnįjį, o aktorius Robert Downey jaunesnysis – JAV atominės energijos komisijos įkūrėją Lewis Strauss. Filmas sukurtas pagal Pulicerio premiją laimėjusią Kai Bird ir velionio Martin J. Sherwin knygą „Amerikos Prometėjas: J. R. Openheimerio triumfas ir tragedija“

Volstryto Vilkas (The Wolf of Wall Street) – 2013

Ar kada nors svajojote pasimylėti ant krūvos naujutėlaičių dolerių? Jei niekada neturėjote tokių keistų fantazijų Martinas Skorsezė su deramu įžūlumu parodys žmones, kurie jų turi ir, svarbiausia, gali sau tai leisti, o Leonardas DiCaprio pasistengs suvaidinti taip, kad pasigirstų kabos apie dar vieną Oskaro nominaciją šiam puikiam aktoriui. Volstrytas – vieta Niujorke, kurioje finansų srautai, patekę į malonumų maniako rankas, blyksteli neribota prabanga ir nepamatuota arogancija.„Volstryto vilkas“ – tai tikra istorija paremtas filmas, pasakojantis apie mitais apipintą dešimtojo dešimtmečio Amerikos finansų įžymybę Džordaną Belfortą (akt. Leonardas DiCaprio), kuris pagarsėjo ne tik gebėjimu greitai uždirbti didžiules sumas biržoje, bet ir ne ką menkesniais gabumais jas iššvaistyti.Vakarėliai, narkotikai ir moterys – pinigų leidimo būdai nesvetimi filmo herojui, tačiau jis žinojo ir labiau pakvaišusių grynųjų deginimo metodų: kad ir surengti tikriausią šokėjų paradą biure sėkmingo sandėrio proga, išgertuves už kelis milijonus dolerių ar tiesiog paleisti šimtines plazdėti pavėjui nuo savo prabangios jachtos denio. Tačiau iš finansinių aukštumų ir nesibaigiančių linksmybių tenka nusileisti į ne tokią svetingą tikrovę. Joje nelegaliais Džordano Belforto sandėriais pradeda domėtis vyriausybinės organizacijos, tad artėjantis kritimas paverčia Džordžą absoliučiai neprognozuojamu. „Volstryto Vilkas“ – penktasis režisierius Martino Skorsezės filmas, kuriame jis tęsia bendradarbiavimą su Leonardo DiCaprio. Garsių filmo vardų gretas papildo ir scenarijaus autorius Terencas Vinteris, žinomas kaip „Sopranų“ scenaristas. Scenarijus ir režisūra užtikrintai sulydo chaotišką personažo kasdienybę su nepaprastai puikiai atliktu pinigų ir sėkmės išlepinto ekscentriško jauno vyro vaidmeniu.

Nuostabus protas (A Beautiful Mind) – 2001

Tikrais faktais paremta matematikos genijaus Džono Forbso Nešo jaunesniojo gyvenimo drama, skausmingas savęs pažinimas ir vos vienas žingsnis, skyręs nuo didelės šlovės ir negailestingos ligos. Neturtingoje šeimoje gimęs Džonas dega vienu noru – atrasti tai, ko niekas dar nėra atradęs. Talentingas ir ekscentriškas jaunuolis ieško, kas galėtų pakeisti ne tik jo, bet ir visos žmonijos, istorijos, mokslo raidą. Tvirto charakterio, kartais stačiokiškas ir arogantiškas jaunuolis skinasi kelią į mokslo elitą ir pagaliau atranda tai, ko garsiausi matematikai ieškojo šimtą metų. Įgijęs tarptautinį mokslininkų pripažinimą, matematikas Džonas gauna finansavimą tolesnėms studijoms ir tampa dėstytoju. Tuo metu Džonui pasireiškia negailestingos ligos – paranojinės šizofrenijos simptomai. Sudėtingame ir painiame gyvenimo etape Džonas atranda meilę. Tai žavi fizikos studentė Alicija, kuri netrukus tampa Džono žmona ir ištikimiausia gyvenimo palydove. Tik 1994 metais, po dešimtmečius trukusios kovos su liga, Džono Forbso Nešo matematiniai atradimai buvo įvertinti Nobelio premija. Filmas apdovanotas keturiais „Oskarais“.

Trečiojo Reicho žlugimas (Downfall) – 2004

1945 m. balandžio 20-oji diena, Berlynas. A. Hitleris su svita slepiasi bunkeriuose po Vokietijos Kanceliarija su vadu kartu slepiasi ir jo asmeninė sekretorė Traut Jungė – 22-jų metų rausvaskruostė mergina iš Miuncheno (akt. Aleksandra Marija Lara). Rusų armija supa Berlyna vis glaudesniu žiedu, sostinė pavirtusi griuvėsiais. Vokietijos pralaimėjimas neišvengiamas – Berlyną gina tik saujelė kareivių, remiama Liaudies Nerguliariosios kariuomenės (Volkssturm) ir paauglių iš Hitlerio Jaunimo formuočių. Giliai bunkeriuose A. Hitlerio meilužė Eva Braun (akt. Džulijana Kioler) ruošia 56-ojo Fiurerio gimtadienio šventę. Dar kartą – jau paskutinį – Fiurerio pakalikai renkasi šampano taurei į vado sveikatą. Tarp Nacių lyderių sukiojasi Heinrichas Himleris (akt. Ulrichas Notenas), dešinioji A.Hitlerio ranka. Jis įkalbinėja Fiurerį palikti Berlyną, tačiau įtikėjęs savo nepažeidžiamumu A. Hitleris atsisako. Miestas skendi liepsnose. Tik dienų klausimas, kada kris paskutinės Berlyno gynybinės užkardos, o Fiureris Jozefo Gėbelso (akt. Ulrichas Matis) kompanijoje vis dar tebekuria pergalės planus ir siuntinėja įsakymus į mūšio lauką. Karininkai nelinkę abejoti Fiurerio įsakymais – jie tiesiog juos vykdo, kad ir kokie absurdiški bebūtų. Už nelojalumą SS būriai baudžia negailestingai. Balandžio 29-ąją rusų armija užima Berlyną. Nacistinės Vokietijos sutriuškinimas akivizdus. Šį kartą net ir pačiam Fiureriui… Bunkeryje po Vokietijos Kanceliarija sklando mirties nuojautos – jausdami artėjančią pabaigą, čia susirinko ištikimiausi A. Hitlerio bendražygiai. Tą patį vakarą A. Hitleris padiktuoja paskutinę valią ir testamentą savo sekretorei Traut ir veda ilgametę meilužę Evą Braun H.Gėbelso ir Bormano akivaizdoje. Po paprastos ceremonijos jis lygiai taip pat ramiai ir paprastai su asmeniniu gydytoju aptaria savižudybę – Fiureris nenori akistatos su pasauliu, kurį pats išdrąskė. Nenorėdami išduoti savo Fiurerio, o gal kankinami tų pačių baimių kaip ir jis, A. Hitlerio pavyzdžiu paseka ir kiti Nacių lyderiai. O Traut Jungė? Jaunoji žiauraus vado sekretorė išsigelbėjo nuo SS karininkų, fanatiškai gynusių paskutinę Fiurerio rezidenciją, išsigelbėjo nuo Sąjungininkų, atėjusių nušluoti nuo žemės paviršiaus Nacių režimo. Ji išgyveno ir papasakojo apie paskutines Trečiojo Reicho dienas ir apie žmogų, savo rankomis sukūrusį karo ir genocido monstrą.

Le Manas’66. Plento karaliai (Ford v Ferrari) – 2019

Naujausia filmų genijaus režisieriaus James Mangold juosta pasakoja neįtikėtiną, bet tikrą istoriją apie automobilių legendą. Apie tai, kaip pro „Ford“ vartus išriedėjo legendinis „Ford GT40“. Šis nuo nulio sukurtas automobilis buvo skirtas vieninteliam tikslui: laimėti prestižines Le Mano lenktynes ir nukarūnuoti nenugalimą čempioną „Ferrari“. Net šešerius metus iš eilės – nuo 1960-ųjų – Le Mano trasoje „Ferrari“ buvo nenugalimas! Todėl į komandą pasikvietęs genialų, tačiau sunkaus būdo D.Britanijos lenktynininką Keną Mailsą (akt. Christian Bale), išradingasisi „Ford“ inžinierius K.Šelbis (akt. Matt Damon) pasiraitojo rankoves ir ėmėsi darbo.„Ford“ vadovai Henris Fordas II ir Li Jakoka užduočiai atlikti K.Šelbiui davė 90 dienų. Trys mėnesiai buvo įtempti ir sunkūs: nusivylimai, audringi ginčai, įniršis ir daugybė nemigos naktų. Dėl didžiulio streso ir spaudimo kentėjo ne tik inžinieriai, bet ir jų artimieji, draugai ir apskritai visi, kas tik pasipainiodavo po kojomis. Tačiau galų gale tai, kas atrodė neįmanoma, tapo realybe. Visiškai naujas „Ford GT40 Mk. II“ nuvertė nuo sosto „Ferrari“, ir buvo nepralenkiamas dar trejus metus. Sėkmė alinančiose 24 valandų Le Mano lenktynėse paklojo pagrindus „Ford GT40“ legendai: šis modelis tapo vienu įspūdingiausių, labiausiai atpažįstamų bei kvapą gniaužiančių automobilių pasaulio istorijoje.

Pagauk, Jei Gali (Catch Me If You Can) – 2002

Frenkas buvo gydytojas, nors niekuomet nelankė medicinos mokyklos. Frenkas buvo teisininkas, nors niekuomet nesimokė teisės. Frenkas buvo lėktuvo pilotas, nors niekuomet nestudijavo aviacijos.Ir viskas dėl to, kad Frenkas tuomet nebuvo baigęs net mokyklos. FTB pareigūno Karlo Hanračio (aktorius Tomas Hanksas) galvos skausmui Frenkui Abegneilui (Leonardas DiCaprio) – tebuvo aštuoniolika!Teisybės dėlei reiktų pridurti, kad Abegneilas filme dar suviliojo porą tuzinų merginų, tuo pat metu sėkmingai padirbinėdamas milijoninius čekius. Ir viskas dėl to, kad jis buvo “sunkus paauglys” – vienišas, liūdnas.Visa ši velnioniškai kinematografiška istorija yra neišgalvota, Frenkas pats parašė knygą apie savo “žygdarbius”. Nuoširdžiai prieraišus prie savo tėvo (aktorius Christopheris Walkenas), ne prastesniu savo draugu jis padarė ir persekiotoją: Karlas net padėjo jam parašyti autobiografiją!

Hachiko: Šuns istorija (Hachi: A Dog’s Tale) – 2009

Filmas nufilmuotas pagal tikrus įvykius. Šuo kiekvieną dieną išlydėdavo ir pasitikdavo savo šeimininką. Šeimininkas netikėtai mirė, tačiau šuo 9-ius metus kiekvieną vakarą ateidavo jo pasitikti ir laukdavo iki paskutinio traukinio. Vėliau japonai, pastatė jam paminklą toje vietoje, kur jis laukdavo savo šeimininko. Pats šuo dalyvavo paminklo atidengimo ceremonijoje. Jam mirus, šalyje buvo paskelbta gedulo diena. II-o pasaulinio karo metu paminklas buvo sunaikintas-metalas buvo reikalingas karo reikmėms, tačiau 1948 metais jis buvo atstatytas. Šiandieną, paminklo vieta yra įsimylėjusiųjų susitikimo vieta, o šuns įvaizdis Japonijoje tapo meilės ir ištikimybės simboliu.

Vaizduotės žaidimas (The Imitation Game) – 2014

Vienų dievintas, kitų maišytas su žemėmis – toks buvo Alanas Tiuringas. Genialus matematikas ir kriptografas, tapęs informatikos mokslo tėvu ir tituluotas Antrojo pasaulinio karo didvyriu, tačiau vėliau viešai pasmerktas ir gyvenimą baigęs savižudybe. Antrojo pasaulinio karo įkarštyje britų premjeras Vinstonas Čerčilis sukviečia visus talentingiausius šalies mokslininkus, matematikus, kalbininkus, žvalgybos pareigūnus ir net šachmatų čempionus, kad šie iššifruotų vokiečių karo laivyno kodą Enigmą. Vienas svarbiausių šios elitinės komandos narių ir buvo genialusis Alanas Tiuringas. Tačiau gyvenimas nenuspėjamas, o sėkminga karjera gali sugriūti vos per akimirką. Karo metais jis triumfavo iššifravęs Enigmą ir buvo paskelbtas karo didvyriu, po karo, deja, Alanas buvo apkaltintas neteisėtais homoseksualiniais ryšiais, suimtas ir… iškastruotas. Pagal tikrus įvykius sukurta istorinė drama „Vaizduotės žaidimas“ atskleidžia nepaparastai įdomų ir sudėtingą šio mokslininko gyvenimą, kurį įkūnija britų žvaigždė Benedictuas Cumberbatchas („Šerlokas“, „12 vergovės metų“, „Šeimos albumas: rugpjūtis“). Filme taip pat vaidina gražuolė britė Keira Knightley, Allenas Leechas, Matthew Goode ir kiti.„Vaizduotės žaidimas“ sukurtas pagal oficialą Alano Tiuringo biografiją parašytą britų matematiko Andrew Hodgeso. Įdomu tai, kad 2011 metais šio filmo scenarijus buvo paskelbtas geriausiu į juoduosius sąrašus patekusiu neišleistu scenarijumi. Metų metus jis keliavo iš vienos studijos į kitą, tačiau niekas nesiryždavo jo ekranizuoti. Galiausiai sėkmė nusišypsojo norvegų kino režisieriui Mortenui Tyldumui ir jo darbas neliko nepastebėtas.

Karaliaus Kalba (The King’s Speech) – 2010

Pirmoje XX a. pusėje Anglijos monarchiją ištinka tikras skandalas – karalius Edvardas VIII atsisako sosto, kad galėtų vesti nekilmingą ir išsituokusią moterį. Taigi, į sostą teks sėsti Edvardo VII broliui Jurgiui VI. Tačiau būsimasis karalius turi rimtą kalbos sutrikimą. Šis sutrikimas rimtai grasina jo kaip Didžiosios Britanijos monarcho įvaizdžiui, o ypač neramumų akivaizdoje: žemyninėje Europoje kyla Trečiojo reicho grėsmė. Tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis imperijos gyventojų žvilgsniai nukrypsta į monarchą ir jie tikisi išgirsti padrąsinančius ir viltį teikiančius žodžius. Deja, Jurgis VI viešai nepajėgia pasakyti nė trumpos kalbos: jis užsikerta ir ima mikčioti. Prieš atsisėsdamas į sostą Jurgis VI buvo žinomas princo Alberto vardu, o jo žmona Elžbieta jį vadino tiesiog Berčiu. Berčiu monarchą vadinti užsispiria ir logopedas, į kurį kreiptis Jurgį VI po daugelio nesėkmingų bandymų įveikti kalbos sutrikimą įtikina žmona – Lajonelis Lougas. Didžiai nepatenkintas monarchas pasirodo logopedo kabinete ir iš karto susiduria su šiek tiek stačiokišku ir formalumų nepripažįstančiu australo būdu. Vadinti karalių mažybiniu vardu – viena iš keistuolio logopedo gydymo technikų. Tačiau tik viena: gydytojas taiko daugybę neįprastų, o kartais net juoką keliančių būdų išgydyti Jurgio VI negalią. Karaliui tenka dainuoti, voliotis ant žemės ir net keiktis tarsi nepraustaburniui vežikui. Lajonelis supranta, kad karalius mikčioja dėl psichologinių priežasčių. Jis žino, kad Jurgis VI kalbos sutrikimą įveiks tik tuomet, kai įveiks psichologines problemas, tačiau jų abiejų laukia ilgas ir sunkus darbas.

Sniego draugija (Society of the Snow) – 2023

1972 m. Urugvajaus karinių oro pajėgų 571-asis reisas, užsakytas regbio komandai skristi į Čilę, katastrofiškai sudūžta ant ledyno pačioje Andų širdyje. Iš 45 keleivių išgyveno tik 29. Atsidūrę vienoje atšiauriausių pasaulio vietų, jie priversti imtis ekstremalių priemonių, kad išgyventų.